WELLCOME TO NEWLINE COMPUTER

سه‌شنبه 15 آبان‌ماه سال 1386 ساعت 03:14 ق.ظ

                                        منبع :http://www.mozillafirefox.ir  

مهار بالاپرها


این سند تمام گزی‍‍نه‌های موجود برای مهار بالاپرها در موزیلا فایرفاکس را توضیح می‌دهد.

بالاپرها چیستند؟

پنجره‌های بالاپر یا بالاپرها پنجره‌هایی هستند که بصورت خودکار و بدون اجازه شما ظاهر می‌شوند. آنها در اندازه متنوع هستند ولی معمولاً تمام صفحه را پوشش نمی‌دهند. بعضی بالاپرها روی پنجره جاری فایرفاکس باز می‌شوند٬ درحالی که بقیه در زیر آن ظاهر می‌شوند (پائین‌پرهای فایرفاکس).

فایرفاکس به واسطه تابلوی محتوا در قسمت تنظیم‌های مهار بالاپرها و پائین‌پرها را ممکن می‌سازد. مهار بالاپر بصورت پیش فرض روشن است٬ بنابراین لازم نیست نگران فعال سازی آن برای جلوگیری از ظاهرشدن بالاپرها در فایرفاکس باشید.

زمانی که فایرفاکس بالاپری را بازمی‌دارد٬ یک نوار اطلاعات به همراه یک شمایل در نوار وضعیت نشان می‌دهد. زمانی که شما دگمه تنظیم‌ها را در نوار اطلاعات یا شمایل در نوار وضعیت را فشاردهید گزینگانی با گزینه‌های زیر نمایش داده می‌شود:

 • اجازه دادن/ مهار بالاپر برای این سایت
 • ویرایش تنظیمات مهارکننده بالاپر ...
 • زمانی که بالاپری بازداشت شده ابن پیام ( اطلاعیه ) نشان داده نشود.
 • (یک بالاپر بازداشت شده نشان داده شود)
بازداری بالاپرها ممکن است با بعضی وب گاهها تداخل پیداکند: بعضی از وب گاه‌ها که شامل برخی از وب گاه‌های بانکداری می‌شوند، از بالاپر برای ویژگی‌های مهم استفاده می‌کنند. بازداری همه وب گاه‌ها چنین ویزگی‌هایی را ناتوان می‌سازد. برای اینکه به وبگاه‌های بخصوصی اجازه دهید از بالاپر استفاده کنند در حالی که بقیه را بازدارید، می‌توانید وبگاه‌های بخصوص را به فهرست وبگاه‌های مجاز اضافه کنید.

بازداری بالاپرها همیشه کار نمی‌کند: اگرچه فایرفاکس بیشتر بالاپرها را بازمی‌دارد، ولی بعضی از وبگاه‌ها ممکن است با استفاده از روشهای بی‌دفاع بالاپرها را تمایش دهند، حتی اگر بازداشت شده باشند.

تنظیم‌های مهارکننده بالاپر

تنظیم‌های بالاپر واقع شده‌اند در تابلوی محتوا ابزارها.

از آنجا می‌توانید موارد زیر را انجام دهید:

 • بازداشتن پنجرههای بالاپر: برای ناتوان کردن کامل بازدارنده بالاپر این گزینه را از حالت گزینش شده درآورید.
 • محاوره استثناها: فهرست پایگاه‌هایی است که می‌خواهید بالاپر نمایش دهند. این محاوره گزینه‌های زیر را دارد:
  • اجازه دادن: برای اضافه کردن وب گاهی به فهرست استثناها این گزینه را فشار دهید.
  • حذف پایگاه: برای حذف وب گاهی از فهرست استثناها ابن گزینه را فشار دهید.
  • حذف همه پایگاه‌ها: برای حذف تمام وب گاه‌ها از فهرست استثناها این گزینه را فشار دهید.
توجه: بازداری بالاپرها برای همیشه ممکن است کارنکند و با بعضی وب گاهها تداخل پیدا کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد بازداری بالاپر بالاپرها چیستند را ببینید.

راهنمای مدیر دریافتی‌ها‎


مدیر دریافتی‌ها چیست؟

مدیر دریافتی‌ها یک قابلیت فایرفاکس می‌باشد که به شما در پیگیری و مدیر دریافتی‌های گذشته و کنونی کمک می‌کند. این برنامه باعث جلوگیری نمایش پنجره‌های متعدد می‌شود و شما می‌توانید آمار دریافتی‌ها را ملاحظه کنید.

مدیر دریافتی‌ها در هنگام دریافت پرونده‌ها و یا با انتخاب ابزارها و یا با فشار دادن کلید‌های Ctrl+J Ctrl+Y نمایش داده می‌شود.

چگونه می‌توانم از مدیر دریافتی‌ها استفاده کنم؟

این برنامه در مورد تمام دریافتی‌های شما اطلاعات مربوطه را ذخیره کرده و علاوه بر آن برای هر دریافتی عملیات مناسبی در دسترس قرار می‌دهد.

مکث
شما می‌توانید عمل دریافت هر پرونده در حال دریافت را٬ با فشار دادن مکث در کنار پرونده نگه دارید. این عمل برای مثال می‌تواند در هنگام گشودن دریافت یک پرونده کوچک که بعد از یک پرونده بزرگ آغاز شده است٬انجام شود. مکث کردن دریافتی‌ها به شما امکان می‌دهد که در مورد اینکه کدام دریافت مهمتر است٬ تصمیم گیری کنید. برای ادامه دریافت یک پرونده کافی است که شما بر روی پیوند ادامه دادن فشار دهید تا دریافت پرونده به پایان رسانده شود.
انصراف
چنانچه شما بعد از شروع یک دریافت تصمیم گرفتید که که این دریافت مورد نیاز شما نمی‌باشد٬ می‌توانید به سادگی این عمل را انصراف کنید: فقط لازم است که شما بر روی پیوند انصراف فشار دهید و پهنای ارتباط خود را برای مرور کردن استفاده کنید.
بازکردن پرونده
بعد از پایان یافتن عمل دریافت٬ پیوند گشودن در کنار آن نمایش داده می‌شود. بر روی این پیوند فشار دهید تا این پرونده باز شود.
حذف کردن پرونده
اگر شما ذخیره کردن اطاعات مربوط به یک دریافتی را لازم ندارید٬ می‌توانید این اطلاعات را به سادگی حذف کنید. برای این کار روی پیوند حذف کردن در کنار پرونده کلیک‌کنید تا این اطلاعات حذف شوند.
تکرار کردن دریافتی
اگر به هر دلیلی دریافت یک پرونده به پایان نرسید٬ شما می‌توانید این عمل را به سادگی تکرار کنید. برای تکرار یک دریافت به پایان نرسیده فقط کافی است که شما پیوند تکرار را در کنار پرونده فشار دهید و فایرفاکس عمل دریافت را برای شما تکرار می‌کند.
نمایش پوشه دریافتی
چنانچه شما در فایرفاکس ذخیره کردن پرونده‌ها توسط گزینه‌های مدیر دریافتی‌ها در یک پوشه را انتخاب کرده‌اید٬ می‌توانید این پوشه را با فشار دادن نام پرونده در پائین پنجره مدیریت دریافتی‌ها بازکنید.

گزینه‌های مدیر دریافتی‌ها

گزینه‌ها برای مدیر دریافتی‌ها در بخش اصلی در کادر دریافتی‌های پنجره گزینه‌های قابل دسترس می‌باشد. این بخش برای شما امکان گزینه‌ها دریافتی‌ها را فراهم می‌کند.

مدیریت کوکی‌ها


این مقاله در مورد مواردی از قبیل تعریف کوکی ها، چگونگی استفاده‌ی از آنها و چگونگی کنترل کوکی‌های موجود بر روی کامپیوتر با استفاده از مدیر کوکی‌ها در موزیلا فایرفاکس بحث می کند. کوکی‌ها پرونده‌هایی هستند که یک سایت اینترنی آنها را می‌سازد و اطلاعاتی از قبیل تنظیم‌ها شما برای دیدن سایت را در آن ذخیره می‌کند. وقی شما با استفاده از کوکی‌ها سایتی را با استفاده از کوکی‌ها مشاهده می‌کنید، ممکن است که سایت از فایرفاکس درخواست ایجاد یک یا چند کوکی برروی کامپیوتر شما بکند.

بعدا، وقتی که شما می‌خواهید سایت را ببینید، فایرفاکس کوکی‌های متعلق به سایت را می‌فرستد. این کار باعث می‌شود که سایت با اطلاعاتی که بر اساس نیاز شما تنظیم شده نمایش داده شود.

همچنین کوکی‌ها می‌توانند اطلاعت تشخیص هویت را ذخیره کنند. اطلاعات تشخیص هویت اطلاعاتی هستند که برای شناخت یا ارتباط با شما به کار می‌روند. مثل ایمیل، شماره تلفن یا نشانی کار. اما یک سایت فقط به اطلاعاتی دسترسی می‌تواند داشته باشد که شما در اختیار سایت قرار داده باشید. برای مثال یک سایت نمی‌تواند ایمیل شما را بفهمد مگر اینکه شما ایمیل را به سایت داده باشید. همچنین یک سایت نمی‌تواند به دیگر اطلاعاتی که روی کامپیوتر شماست دسترسی پیدا کند.

وقتی شما تنظیم‌ها پیش‌فرض را در مورد کوکی‌ها اعمال کرده باشید این فرآیند پنهانی صورت می‌گیرد و شما نمی‌توانید بفهمید که یک سایت در حال ایجاد کوکی است و همچنین نمی‌توانید بفهمید که فایرفاکس به سایت فرستاده می‌شود. اما می‌توانید کوکی‌های خود را در گزینه‌ها طوری تعیین کنید که هنگام ایجاد کوکی از شما سوال شود. همچنین می‌توانید عمر کوکی‌ها را به نشست جاری فایرفاکس محدود کنید.

تنظیم قواعد کوکی

اگر شما فایرفاکس به حالت پیش فرض بگذارید، همه‌ی کوکی‌ها پذیرفته می‌شوند، هم چنین به کوکی‌هایی هم که اطلاعات شما را برای همیشه می‌فهمند نیز اجازه داده می‌شود. اگر این حالت مناسب نیست می‌توانید فایرفاکس را طوری تنظیم کنید که وقتی فایرفاکس را می بندید٬ همه‌ی کوکی‌ها پاک شوند:

 1. گزینه‌ها را انتخاب کنید و بخش حریم خصوصی را باز کنید.
 2. در بخش نگهداری تا در گزینه‌٬ منوی بستن فایرفاکس را انتخاب کنید.
اگر هم می‌خواهید به سایت‌های قابل اعتماد اجازه ذخیره‌ی کوکی را بدهید( مثلا اجازه بدهید که به صورت خودکار به یک سایت خاص وارد شوید) بر روی استثناها... کلیک کنید و سپس نشانی سایت را وارد کرده و بر روی اجازه‌دادن کلیک کنید.

تمام تنظیم‌ها

این گزینه‌ها چگونگی مدیریت فایرفاکس را برای کوکی‌ها مشخص می‌کنند.

اجازه‌دادن کوکی‌ها برای سایت
اگر می‌خواهید هیچ سایتی بر روی کامپیوتر شما کوکی ذخیره نکند، گزینه‌ را غیر فعال کنید. توجه داشته باشید که بعضی سایت‌ها در این حالت ممکن است که به خوبی کار نکنند. اگر می‌خواهید سایت‌های خاصی توانایی ذخیره‌ی کوکی داشته باشند پنجره استثناهای کوکی‌ها را با زدن استثناها... باز کرده و نشانی سایت را وارد کنید. حال بر روی اجازه‌دادن کلیک کنید.
نگهداری تا
 • باطل شوند
  اگر این گزینه‌ انتخاب شده باشد کوکی‌هایی حذف می‌شوند که سایت مربوطه حدس زده که کوکی ذخیره شده کی باطل‌می‌شود.
 • بستن فایرفاکس
  اگر این گزینه‌ انتخاب شده باشد، وقتی که فایرفاکس را مجددا شروع می‌کنید کوکی‌ها پاک می‌شوند. وب سایت‌هایی که به کوکی نیاز دارند هنوز کار می‌کنند، اما اگر فایرفاکس را مجددا شروع کند، وقتی که می‌خواهید در سایت وارد شوید سایت فکر می‌کند که برای بار اول است که وارد شده اید.
 • هربار پرسش
  هر وقت که سایتی بخواهد کوکی‌ای را ذخیره کند از شما اجازه می‌گیرد.

اجازه‌دادن و مسدودکردن کوکی‌ها

اگر شما هربار پرسش را از منوی نگهداری تا انتخاب کنید، هنگامی که کامپیوتر قصد ذخیره کوکی‌ها را دارد یک پنجره باز می‌شود و تنظیم‌های زیر را برای انتخاب به شما می‌دهد:

اجازه‌دادن
برای اینکه این کوکی خاص پذیرفته شود. این کار را زمانی انجام دهید که سایت قابل اعتماد باشد.
اجازه برای نشست
اگر می‌خواهید به کوکی اجازه بدهید که فقط برای همان زمان اجازه‌ی اجرا داده شود ولی هنگام خروج از فایرفاکس پاک شود این گزینه اجازه برای نشست را انتخاب کنید. گزینه را زمانی انتخاب کنید که سایت بدون کوکی اجرا نمی‌شود و نمی‌خواهید که یک کوکی به صورت دائمی ذخیره شود.
مسدودکردن
اگر نمی‌خواهید که این کوکی ذخیره شود مسدودکردن را برگزینید. این گزینه برای زمانی است که به سایت اطمینان ندارید یا مشکوکید که به حریم خصوصی شما تجاوز می‌کند.
انتخاب من برای تمام کوکی‌های این سایت استفاده شود
اگر می‌خواهید که فایرفاکس تصمیم شما را به یاد بسپارد و دیگر از شما چیزی نپرسد این گزینه را انتخاب کنید. سایت مورد نظر به فهرست استثناهای کوکی‌ها می پیوندد، همینجا می‌توانید انتخاب خود را نیز برعکس کنید.

پنجره استثناهای کوکی‌ها

می‌توانید با زدن دگمه‌ی استثناها... در قسمت گزینه‌ها کوکی‌ها این قسمت را باز کنید. در این قسمت می‌توانید استثناهایی در مورد کوکی‌های عمومی و گزینه‌ها برای سایت‌ها انجام دهید. با استفاده از استثناها می‌توانید به سایت‌های خاص اجازه بارگذاری کوکی‌ها را بدهید، یا همه‌ی کوکی‌ها را مسدود کنید، یا اجازه‌ی بارگذاری بدهید ولی بعد از خروج کوکی‌ها پاک شوند. فایرفاکس ربطی به تنظیم‌های کوکی‌های دیگر ندارد.

برای افزودن یک سایت به این قسمت باید نام سایت را در قسمتی که با نشانی وب‌سایت مشخص شده وارد کنید. سپس می‌توانید مسدود‌کردن را کلیک‌کنید تا کوکی‌ها مسدود شوند یا اجازه‌دادن را کلیک‌کنید تا تمام کوکی‌ها پذیرفته شوند یا اجازه برای نشست را کلیک‌کنید تا سایت اجازه‌ی بارگذاری کوکی‌ها را داشته باشد ولی آنها هنگام خروج فایرفاکس پاک شوند.

برای حذف‌کردن یک سایت از فهرست آن را انتخاب کنید و سپس حذف‌کردن را کلیک‌کنید. برای حذف‌کردن کل فهرست هم می‌توانید بر روی حذف همه کلیک کنید. این کار باعث می‌شود که فهرست گزینه‌ها استثناهای کوکی‌ها پاک شود.

پنجره نمایش کوکی‌ها

برای پاک کردن یا دیدن کوکی‌ها از پنجره نمایش کوکی‌ها استفاده کنید. برای دستیابی به این پنجره در قسمت گزینه‌ها کوکی‌ها بر روی نمایش کوکی‌ها کلیک کنید.

این پنجره فهرست تمامی کوکی‌های ذخیره شده بر روی کامپیوتر شما را با گروهبندی طبق نام سایت نشان می‌دهد. شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر٬ فهرست سایت‌ها را باز کرده و یک کوکی را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید سایت یا یک کوکی مورد نظر را در نوار جستجو بیابید.

برای حذف یک کوکی از فهرست، آن را انتخاب کنید و کلید حذف‌کردن را کلیک‌کنید. و برای از بین بردن تمام کوکی‌ها حذف همه را کلیک‌کنید.

نوارهای ابزار


این قسمت به شما می‌گوید که چگونه نوار‌‌های ابزار را در موزیلا فایرفاکس اضافه، حذف، و بازچینی کنید. برای کسانی که با کلمات فنی ناآشنا هستند، یک نوار‌ ابزار جعبه‌ای (معمولا خاکستری رنگ) است که بالای فضایی است که وب‌گاه نمایش داده شده است.

نوار ابزار بطور پیش‌فرض شامل موارد زیر می‌شود:
 • گزینگان نوار‌: این قسمت نوا‌ ابزاری است که گزینگان‌های مرورگر را شامل می‌شود (پرونده، ویرایش، راهنما، غیره ).
 • نوار ناوش: این نوار ابزاری است که نوار‌ گشت وگذار و دگمه‌هایی که برای ناویدن وبگاه‌ها استفاده می‌شوند را شامل می‌شود.
 • نوار ابزار نشانه‌گذاری‌ها: این نوار ابزاری است که پوشه نشانه‌گذاری‌ها را شامل می‌شود.

دو روش پایه‌ای در موزیلا فایرفاکس برای سفارشی‌کردن نوار‌‌های ابزار وجود دارد:

بازچینی فقره‌ها روی نوار ابزار


برای بازچینی فقره‌ها (نمادها، دگمه‌ها، جعبه‌های متن و غیره) روی نوارابزارتان، روی هر قسمتی از نوار ابزار که جعبه متن است٬ راست کلیک Ctrl کلیک کنید و سفارشی‌کردن ... را انتخاب کنید. این کار پنجره سفارشی کردن نوارابزار را می‌آورد.

فقره‌ها را (به استثنای فقره‌های گزینگان) از نوار ابزار یا به آن بکشید و رها کنید. شما همچنین می‌توانید نمادهایی که از قبل روی نوارابزار هستند را هر موقع که بخواهید با کشیدن و رها کردن بازچینی کنید. زمانی که نوارابزارها و فقره‌ها بصورتی که می‌خواهید چیده شدند، انجام شود را فشار دهید.

فقره‌های ویژه نوارابزار

در زمان سفارشی‌کردن نوارابزار تعداد اندکی فقره ویژه در دسترس شما هستند. آنها عبارتند از:
 • جداگرها: جداگرها این امکان را به شما می‌دهند که فقره‌های روی نوارابزار را با یک خط عمودی کوچک جداسازید.
 • فاصله‌گذار: فاصله‌گذارها این امکان را به شما می‌دهند که فقره‌های روی نوارابزار را با فاصله‌ای ثابت معمولا حدود ۲۰ پیکسل در بیشتر تم‌ها، جدا سازید.
 • فاصله‌گذارهای انعطاف‌پذیر: فاصله‌گذارها این امکان را به شما می‌دهند که فقره‌های روی نوارابزار را با فاصله‌ای جدا سازید. این فاصله‌گذارها بطور خودکار تغییر اندازه می‌دهند تا تمام فضای خالی روی نوارابزار را پر کنند. این فاصله‌گذارها برای قرار دادن فقره‌ها روی سمت راست نوارابزار مناسب هستند.

پنهان‌کردن٬افزودن و حذف‌کردن نوارهای ابزار


اگر نمی‌خواهید نوارهای ابزار را روی صفحه خود نگاه دارید می‌توانید آنها را پنهان کنید. بطور متداول این نوارهای ابزار می‌توانند حذف شوند: شما نمی‌توانید نوارگزینگان را پنهان کنید به دلیل اینکه فقره‌های گزینگان (پرونده٬ ویرایش٬ راهنما و غیره) قابل انتقال به نوارهای ابزار دیگر نیستند و باید در صفحه باقی بمانند.

برای حذف یک نوارابزار به گزینگان نما روی نوار گزینگان سربزنید. نما > نوارهای ابزار را انتخاب کنید. تعداد کمی از فقره‌های گزینگان را می‌بینید. بالایی‌‌ها (بالای جداگر) نوارابزارهایی هستند که می توانید به نمایش درآورید. نوارابزارهای علامتگذاری شده بطور جاری نمایش داده شده‌اند و نوارابزارهای علامتگذاری نشده مخفی هستند. برای نمایش یا مخفی کردن نوارابزاری به آسانی روی فقره گزینگان آن فشار دهید. نوار ابزار اکنون بر اساس انتخاب شما آشکار یا مخفی شده خواهد بود.

برای افزودن نوارابزار نما > نوارهای ابزار > سفارشی‌کردن را انتخاب کنید. روی افزودن نوارابزار جدید (درپایین محاوره) فشار دهید. این باید به شما محاوره وارد کردن نام را بدهد. نامی را وارد کنید، تائید را فشار دهید، و سپس انجام‌شود را فشار دهید. گزینگان نما > نوارهای ابزار انتخاب کنید و حالا شما می‌توانید نوارابزار تازه خود را در فهرست ببینید. رویه‌های قسمت قبل را برای نمایش یا مخفی کردن آن دنبال کنید.

افزودنی‌ها (افزونه‌ها و تم‌ها)


افزودنی‌ها برنامه‌های کوچکی هستند که قیافه یا کارکرد موزیلا فایرفاکس را تغییر داده یا گسترش می‌دهند.

افزونه‌ها

افزونه‌ها کارکردهای جدیدی به موزیلا فایرفاکس می‌افزایند. آنها می‌توانند هر چیزی از نوارابزار تا یک توانایی کاملا جدید را بیفزایند. بوسیله آنها این برنامه برای خواسته‌های متفاوت هر کاربر سفارشی می‌شود در حین اینکه برنامه اصلی از لحاظ اندازه کوچک باقی میماند.

تم‌ها

تم‌ها چهره موزیلا فایرفاکس را تغییر می‌هند. بوسیله آنها شما می‌توانید آرایش و قیافه موزیلا فایرفاکس را بر طبق سلیقه خود تغییر دهید. یک تم می‌تواند از تصویر یا دگمه تا ظاهر کلی موزیلا فایرفاکس را تغییر دهد.

بدست آوردن و نصب افزودنی‌ها

شما می‌توانید افزودنی‌های زیادی را از Firefox Add-ons بارگذاری و نصب‌کنید. همچنین بوسیله جستجو در اینترنت می‌توانید افزودنی‌های بیشتری پیدا کنید.

معمولا وقتی شما نصب پیوند یک افزودنی را کلیک‌می‌کنید, موزیلا فایرفاکس محاوره‌ای نشان می‌دهد که از شما برای نصب افزودنی اجازه می‌خواهد. شما می‌توانید اجازه بارگذاری و نصب کردن یا انصراف فرآیند را انتخاب کنید.

استفاده از مدیر افزودنی‌ها


افزودنی‌ها در مدیر افزودنی‌ها٬ قابل کنترل هستند. برای دسترسی ابزارها > افزودنی‌ها را انتخاب کنید.

به‌هنگام‌سازی افزودنی‌ها

موزیلا فایرفاکس به صورت پیش‌فرض گهگاه بررسی برای به‌هنگام‌سازی افزودنی‌های شما را انجام می‌دهد. چنانچه نسخه‌ای وجود داشته باشد٬ آن پس از راه‌اندازی مجدد از شما درخواست به‌هنگام‌سازی می‌کند. شما این رفتار را در تابلوی به‌هنگام‌سازی در بخش پیشرفته گزینه‌ها -> . می‌توانید تغییر دهید.


شما می‌توانید این کار را به صورت دستی نیز انجام دهید. برای این کار به تابلوی افزونه‌ها یا تم‌ها رفته و دگمه‌ی یافتن به‌هنگام‌سازی را کلیک‌کنید. اگر به‌هنگام‌سازی موجود باشد٬ مدیر افزودنی‌ها پنجره‌ی به‌هنگام‌ساز‌ها را نمایش می‌دهد٬ که بوسیله آن شما مواردی که مایل به نصب‌کردن آن هستید برای به‌هنگام‌سازی انتخاب می‌کنید. جهت نصب٬ دگمه نصب به‌هنگام‌ساز‌ها را کلیک کنید. برای فعال‌شدن این تغییرات موزیلا فایرفاکس باید مجددا راه‌اندازی شود.

غیرفعال‌کردن٬ فعال‌کردن و حذف‌کردن افزودنی‌ها

اگر شما یک افزونه را دیگر لازم ندارید٬ می‌توانید یا آن را به صورت موقت غیرفعال کنید٬ در این صورت این افزونه هنوز دردسترس است و در آینده در صورت لزوم دومرتبه فعال می‌تواند بشود٬ و یا آن را عزل کنید. تم‌ها فقط قابل عزل‌شدن هستند به خاطر اینکه تمام آنها به غیر از مورد جاری به طور خودکار غیرفعال هستند.


برای فعال یا غیرفعال‌کردن یک افزونه٬ دگمه فعال‌سازی یا غیرفعال‌کردن آن را کلیک کنید. برای حذف‌کردن یک افزونه از موزیلا فایرفاکس٬ دگمه حذف‌کردن آن را کلیک کنید. برای فعال‌شدن این تغییرات موزیلا فایرفاکس باید مجددا راه‌اندازی شود.

قابلیت‌های بیشتر

قابلیت‌های بیشتری از جمله صفحه خانگی و درباره پس از انتخاب افزودنی مورد نظر و فشار دادن Ctrl و کلیک بررویراست کلیک برروی افزودنی٬ انتخاب مورد دلخواه از منو٬ وجود دارند.

تنظیم‌کردن افزودنی‌ها

افزونه‌ها معمولا یک جعبه گزینه‌ها برای تنظیم‌کردن رفتارشان دارند. برای بازکردن جعبه گزینه‌های یک افزونه٬ تابلوی افزونه‌ها را انتخاب کرده و دگمه گزینه‌ها را کلیک‌کنید و یا فقط افزونه را دوبار کلیک کنید.

تعویض تم‌ها

جهت تعویض تم بین موارد نصب‌شده٬ تابلوی تم‌ها را انتخاب کرده٬ تم مورد نظر خود را پیدا کنید و برروی دگمه استفاده از تم کلیک کنید. برای فعال‌شدن این تغییرات موزیلا فایرفاکس باید مجددا راه‌اندازی شود.

کلیدهای میان‌بر


هدایت
برگشت Alt+Left Arrow
Backspace
Alt+Left Arrow
Ctrl+[
Ctrl+[
Ctrl+Left Arrow
Delete
پیشروی Alt+Right Arrow
Shift+Backspace
Alt+Right Arrow
Ctrl+]
Ctrl+]
Ctrl+Right Arrow
Shift+Delete
آغازه Alt+Home
بازکردن پرونده Ctrl+O
بازآوردن F5
Ctrl+R
بازآوردن (بدون استفاده نهان‌گاه) Ctrl+F5
Ctrl+Shift+R
توقف Ctrl+.
Esc
صفحه جاری
رفتن به پائین صفحه End
رفتن به بالای صفحه Home
رفتن به چارچوب بعدی F6
رفتن به چارچوب قبلی Shift+F6
اطلاعات صفحه Ctrl+I
منبع صفحه Ctrl+U
چاپ Ctrl+P
ذخیره صفحه بعنوان Ctrl+S
اندازه متن: کوچک‌نمائی Ctrl+-
اندازه متن: بزرگ‌نمائی Ctrl++
اندازه متن: معمولی Ctrl+0
ویرایش
رونوشت Ctrl+C
بریدن Ctrl+X
حذف Delete
چسباندن Ctrl+V
دوباره Ctrl+Y Ctrl+Shift+Z
انتخاب همه Ctrl+A
برگردان Ctrl+Z
یافتن
یافتن Ctrl+F
یافتن مجدد F3
Ctrl+G
یافتن در هنگام نوشتار پیوند '
یافتن در هنگام نوشتار متن /
یافتن قبلی Shift+F3
جستجوی وب Ctrl+K
Ctrl+E

Ctrl+J
‌پنجره‌ها و برگه‌ها
بستن برگه Ctrl+W
Ctrl+F4
بستن پنجره Ctrl+Shift+W
Alt+F4
انتقال برگه به چپ (هنگام استفاده از برگه) Ctrl+Left Arrow
Ctrl+Up Arrow
انتقال برگه به راست (هنگام استفاده از برگه) Ctrl+Right Arrow
Ctrl+Down Arrow
انتقال برگه به آغاز (هنگام استفاده از برگه) Ctrl+Home
انتقال برگه به پایان (هنگام استفاده از برگه) Ctrl+End
برگه جدید Ctrl+T
پنجره جدید Ctrl+N
برگه بعدی Ctrl+Tab
Ctrl+Alt+Right Arrow
Ctrl+Page Down
گشودن نشانی در برگه Alt+Enter
برگه قبلی Ctrl+Shift+Tab
Ctrl+Alt+Left Arrow
Ctrl+Page Up
بازگشت به برگه بسته شده Ctrl+Shift+T
انتخاب برگه (۱ تا ۸) CtrlAlt+(۱ تا ۸)
انتخاب آخرین برگه CtrlAlt+۹
ابزارها
نشانه‌گذاری برگه‌ها Ctrl+Shift+D
نشانه‌گذاری Ctrl+D
نشانه‌گذاری‌ها Ctrl+B
Ctrl+I
مرورکردن متنی F7
دریافتی‌ها Ctrl+J Ctrl+Y
تاریخچه Ctrl+H Ctrl+Shift+H
پاک‌کردن اطلاعات شخصی Ctrl+Shift+Del
متفرقه
تکمیل کردن نشانی با com. Ctrl+Enter
تکمیل کردن نشانی با net. Shift+Enter
تکمیل کردن نشانی با org. Ctrl+Shift+Enter
حذف کردن نشانی انتخاب شده با تکمیل خودکار Del Shift+Del
تمام صفحه F11
انتحاب نوار مسیر Alt+D
F6
Ctrl+L
انتخاب یا سازماندهی موتورهای‌جستجو
(هنگام استفاده از نوار جستجو)
Alt+Up Arrow
Alt+Down Arrow
F4
del.icio.us digg newsvine furl Y! smarking segnalo

http://NEWLINE.BLOGSKY.COM

طراح : محمد میرزاخانی