WELLCOME TO NEWLINE COMPUTER

شنبه 22 تیر‌ماه سال 1387 ساعت 12:44 ق.ظ

عنوان اصلی (سلسله مقالات) : An introduction to Asp.Net programming with Delphi

نویسنده : Zarko Gajic

منبع : delphi.about.com

ترجمه : ابوذر نوذری   (با اندکی دخل و تصرف)

 

 

مقدمه :

به اولین قسمت از دومین جلسه کارگاه آموزشی ASP .Net در دلفی خوش آمدید.

همانطور که در اولین جلسه از این کارگاه آموزشی، به اطلاع رسید؛ این مقالات بر روی ساخت برنامه های کاربردی تحت وب بوسیله ASP .NET با کمک زبان Delphi 8/2005/2006 متمرکز شده است. برای کمک به شما، به جهت  ساخت هر چه سریعتر برنامه هایتان، کدهای برنامه کاربردی نمونه ارائه شده با نام  BDSWebExample را بررسی خواهیم کرد.

هدف برنامه نمونه BDSWebExample در واقع نشان دادن راه و طریقه ساخت وب سایت ها با  استفاده از ASP .Net و بورلند دلفی می باشد.

در این مقاله، هدف تنظیم پایگاه داده ها و ایجاد یک دایرکتوری مجازی جهت اجرای BDSWebExample برای بار اول می باشد. بنابراین مواردی که انجام خواهیم داد عبارتند از :

  • بازیابی (Restore) پایگاه داده.

  • پیکر بندی سرویس دهنده وب.

  • اجرا و مرور (Browse) برنامه نمونه ارائه شده.

توجه : برای ایجاد رویه ای واحد در مقالات بعدی، بهتر است برنامه BDSWebExample را در مسیر C:\Inetpub\wwwroot\BDSWebExample کپی نمایید] البته نام درایو در مسیر، با فرض اینکه win XP در درایو C نصب شده تعیین گردیده است[.

 

   

پایگاه داده ها :

وب سایت های پویا یا برنامه های کاربردی ASP .Net در واقع اطلاعات را درون یک پایگاه داده در سمت سرویس دهنده وب ذخیره نموده و به مشاهده کننده گان یا Visitor های سایت (و یا تنها مدیران سایت) اجازه دسترسی و تغییر اطلاعات را می دهند.

اولین کار ما جهت بررسی و استفاده از برنامه نمونه، ساخت پایگاه داده می باشد. در پوشه اصلی حاوی BDSWebExample ]که آدرس آن در مقاله اول ارائه شد[ فایلی تحت عنوان OWEBackap.bak و یک فایل متنی تحت عنوان readme_first.txt خواهید یافت. فایل OWEBackap.bak همان فایل پشتیبان پایگاه داده در MS SQL Server است. توجه کنید در صورتی که نرم افزار SQL Server راندارید می توانید از MSDE ( نسخه رایگان SQL Server مایکروسافت) استفاده نمایید.

  هم SQL Server وهم MSDE در واقع سیستم مدیریت پایگاه داده (DBMS) هستند شبیه Interbase بورلند یا  Firebirdیا MySQL یا Oracle و یا DB2 شرکت آی بی ام.

در هر صورت ، اگر نرم افزار SQL Server روی کامپیوترتان نصب شده است؛  قدم های زیر را برای بازیابی یا Restore نمودن پایگاه داده از روی فایل OWEBackap.bak اجرا نمایید.

 

  1. برنامه SQL Server Enterprise Manager را اجرا کنید.

  2. در قسمت سمت چپ پنجره Enterprise Manger روی گره Databases راست کلیک نموده و اشاره گر ماوس را روی گزینه All tasks ببرید. حال از زیر منوهای باز شده Restore Database را انتخاب نمایید.

  1. در پنجره Restore Database چند گزینه (دکمه رادیویی) در قسمتی با نام Restore وجود دارد که باید روی گزینه From device کلیک نمایید. در ابتدای همین پنجره در گزینه Restore as database نام d4NetSoft را وارد نمایید.

  2. روی دکمه Select Device کلیک کنید و مسیری که پوشه حاوی BDSWebExample  در آن قرار دارد را انتخاب نموده و سپس فایل OWEBackup.bak را انتخاب نمایید.

  1. در همین پنجره روی تب Option کلیک نمایید. مطمئن شوید که در ستون Restore As در بخش Restore database file as مسیر وارد شده باشد (توجه نمائید که نیازی به تغییر  نام فایل های با پسوند mdf و ldf درج شده در این مسیر، وجود ندارد).

  1. دکمه OK را فشار دهید و تا انتهای  فرآیند بازیابی پایگاه داده ها ]که بوسیله پیغامی توسط سیستم اطلاع داده می شود[ صبر کنید. پس از آن کار تمام است!

 

تغییر نام پایگاه داده :

اگر بنا به هر دلیلی، می خواهید نام پایگاه داده بازیابی شده را با نام d4NetSoft ، به نامی  دیگر تغییر  دهید می بایست فایل web.config را در پوشه  C:\Inetpub\wwwroot\BDSWebExampleویرایش نموده و تغییرات را در آن ایجاد نمایید.

Web.config یک فایل XML است که حاوی تنظیمات ویژگی های، برنامه های کاربردی ASP .Net می باشد. دقت کنید که برای تغییر و ویرایش  web.config  الزامی به استفاده از دلفی نبوده و با Notepad ویندوز هم می توانید این کار را انجام دهید ]در مقالات  بعدی  در این باره بحث خواهد شد-م[

تا اینجا عملیات مربوط به پایگاه داده را انجام دادیم، کار بعدی ما تنظیم و پیکربندی IIS خواهد بود. که در این باره، در قسمت دوم همین مقاله، با هم صحبت خواهیم کرد.

 

   
del.icio.us digg newsvine furl Y! smarking segnalo

http://NEWLINE.BLOGSKY.COM

طراح : محمد میرزاخانی